02 اکتبر

برای معرفی گیاه پوتوس (پتوس) باید بگوییم که پوتوس یک گیاه رونده آپارتمانی محبوب است. برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ آن باعث شده که پوتوس در تمامی لیست‌های خرید گیاهان آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند. نگهداری از پوتوس تقریبا آسان است و در اکثر شرایط محیطی دوام می‌آورد.

انواع پوتوس (پتوس)

پوتوس ابلق (Satin Pothos)

رد زیبای نقره ای رنگ بر روی برگ‌های گیاه پوتوس ابلق، آن را به یک گیاه خاص و زیبا تبدیل کرده است. این پوتوس رونده انتخاب بسیار مناسبی برای قفسه‌ها و تقریبا هر محیطی است.
پوتوس ابلق یک تصفیه کننده هواست که هوا را از آلاینده هایی مانند فرمالدهید و کربن مونوکسید پاک می‌کند.

پوتوس طلایی (Devil’s ivy)

گیاه پوتوس طلایی بدون شک یکی از برجسته ترین گیاهان آپارتمانی است.
برگ‌های جذاب سبز رنگ آن که به زیبایی با رنگ زرد وطلایی آمیخته شده، علاوه بر ظاهر شیک و کم نظیر، به آن توانایی هماهنگ شدن به محیط را می‌دهد.
به نحوی که تقریبا در هر محیطی رشد می‌کند و فضا را از زیبایی خود لبریز می‌کند. می‌دانید که آن یک گیاه رونده است، پس میتوانید از آن برای پوشاندن یک پنجره خصوصی استفاده کنید و یا حتی آن را بر روی قفسه کتابها قرار دهید.
نام دیگر این گیاه، پیچک شیطانی است! چون این نوع خاص از پوتوس می‌تواند حتی در مناطق بسیار تاریک و بدون اینکه توسط کسی دیده شود هم رشد کند. اما خوب بهتر است آن را در جایی بگذارید که نه او اذیت شود و نه شما!

شرایط نگهداری

پس از معرفی به روش نگهداری گیاه پوتوس میپردازیم.

نور

پوتوس در نور زیاد ولی غیرمستقیم خورشید به خوبی رشد می‌کند، ولی در نور کم و متوسط هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. اگرچه در نور کم، سرعت رشد گیاه هم کم می‌شود.
پوتوس با نور لامپهای فلوئورسنت هم رشد می‌کند و این موضوع، گیاه را از اکثر گیاهان آپارتمانی ( که صرفا با نور خورشید رشد می‌کنند) متمایز می‌کند.

بهتر است هر چند وقت یک بار گیاه خود را بچرخانید. به طوری که تمام بخش های آن به طور برابر نور خورشید را دریافت کنند. این کار باعث بهبود روند فتوسنتز گیاه می‌شود.

آبیاری

بیش از حد پوتوس را آبیاری نکنید. غرقاب شدن باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.
اگر نور زیادی به گیاه می‌تابد، هنگامی که تقریبا رطوبت خاک نصف شد، پوتوس را آبیاری کنید. اما اگر نور کمی به آن می‌رسد، از میزان آب کم کنید.

کوددهی

برای بهبود رشد پوتوس، در بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار به آن کود مایع اضافه کنید.

سمی بودن

اگر گیاه پتوس خورده شود، برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.

مزایای گیاه برای سلامتی

پوتوس یک تصفیه کننده هواست که هوا را از آلاینده هایی مانند فرمالدهید و کربن مونوکسید پاک می‌کند