02 اکتبر

شرایط نگهداری گل آنتوریوم

:

نگهداری آنتوریوم بسیار ساده است و در دسته گیاهان با شرایط نگهداری آسان جای می گیرد. گل آنتوریوم قرمز با دیگر رنگ های گل آنتوریوم تفاوتی ندارد. در زیر به صورت کامل با شرایط نگهداری این گل زیبا آشنا می شویم:

نور :

گل طبیعی آنتوریوم نیاز نوری کمی دارد و به همین دلیل برای آپارتمان بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که نور مستقیم و زیاد خورشید به برگها و گلهای انتوریوم آسیب می‌رساند. بهترین مکان برای قرار دادن آن، پشت پنجره با نور غیر مستقیم است.

دما :

این گل زیبا در هوای گرم و مرطوب بهتر رشد می‌کند، اما نسبت به هوای سرد بسیار حساس است. در کل دمای مناسب برای گیاه آنتوریوم ، دمایی بین ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که هوای گرم و خشک، باعث وقفه در رشد گلهای آنتوریوم خواهد شد.

آبیاری :

آبیاری فراوان، به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان برای گیاه آنتوریوم ضروری است. بهتر است به گیاه در تابستان خشکی ندهید و خاک را نسبتا مرطوب نگه دارید، اما در زمستان بهتر است که بگذارید رویه‌ی خاک کاملا خشک شود، سپس اقدام به آبیاری کنید.

رطوبت :

گل انتوریوم رطوبت محیطی را می‌پسندد و غبار پاشی برگها، برای آن مناسب است. . یکی از رایج ترین روش ها برای تامین رطوبت، ایجاد جزیره در زیر گلدانی و قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه است.

کودهی :

برای رشد بهتر گیاه آنتوریوم ، باید هر ۲ هفته یکبار به خصوص در فصول رشد، یعنی بهار و تابستان اقدام به کوددهی کنید.  کود مخصوص آنتوریوم و انواع کود مخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه مناسب است. همچنین در صورت گل ندادن در تابستان، می‌توانید از تقویت کننده  گلدهی مخصوص آنتوریوماستفاده کنید، تا گیاه تقویت شده و اقدام به گلدهی کند.

خاک :

گل طبیعی آنتوریوم به دلیل داشتن ریشه های گوشتی، به خاکی سبک با زهکش بالا نیازمند است، تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.  خاک و کود آماده یا ترکیب خاک برگ، خاک چوب و زغال برای آنتوریوم بسیار مناسب است.

تعویض گلدان گیاه آنتوریوم :

در صورت مشاهده علائمی مانند: بیرون زدن ریشه ها از خاک ، بی‌حال بودن گیاه آنتوریوم است. در صورتی که تمامی شرایط ایده آل برای گیاه فراهم است، ریشه های گیاه فضای بیشنری احتیاج دارند و زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای تعویض گلدان زمانی است که دوران گل دهی در زمستان تمام شده باشد، دقت کنید که گلدان باید دارای زهکش مناسب باشد.

تمیز نمودن برگها : براق نبودن برگ ها ممکن است به دلیل هوای خشک باشد، در اینصورت بهتر است با استفاده از دستمال مرطوب و آب ولرم برگهای گیاه آنتوریوم را غبار پاشی کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن برگ ها، برای گیاه بسیار مفید است. همانطور که از سال های مدرسه به یاد دارید، گیاهان از طریق برگها تنفس می‌کنند و در صورت غبار گرفتن آنها، راههای تنفس بسته شده و اکسیژن مورد نیاز را دریافت نمی‌کنند